Nehéz helyzetben van az, aki ma hazánkban szoftverek legalitásával kapcsolatban szeretne jogkövetően eljárni, hacsak nem azt az utat választja, hogy minden számítógépére rögtön a beszerzéskor megvásárol minden használni kívánt licence-t, a korábban megvásárolt licenceit, amit a régebbi gépén használt pedig leselejtezi a géppel együtt.

Jelen írásomban megpróbálok mindkét kérdésre megnyugtató és főleg egyértelmű választ adni.

A jó hír, hogy Rejtő Jenő művei már teljes mértékben szabadon felhasználhatóak. Az alábbi linken például a téma rajongói hozzá is juthatnak az író összes művéhez digitálisan Heti Attila jóvoltából:

http://konyvtaros.tumblr.com/post/71966679527/itt-a-list%C3%A1zott-digit%C3%A1lis-rejt%C5%91-jen%C5%91

No de mi a helyzet a szoftverekkel?

Első körben a licencek fajtáit különböztessük meg:

1., „Örök” licencek

 

Ezek használata, adás – vétele okozza a legtöbb jogi buktatót, pont a fent említett szabályozások elavultsága miatt. Itt ugyanis a szoftver gyártó a licence szerződésében külön szabályozza a felhasználás korlátait. (EULA - end user licence agreement) Ezt mi a szoftver telepítésénél egyértelműen elfogadjuk, így magunkra nézve kötelezőnek tartjuk. („Tovább”, „Tovább”, „Elfogadom”, „Tovább” eseményláncban követjük ezt el, ami az évek alatt rutinná vált minden felhasználó körében... ).

 Az eligazodást segítve összeszedtem pontokban a leggyakoribb eseteket:

Q: A számítógépemre megvásárolt Microsoft Windows operációs rendszert feltelepíthetem több gépemre is?

A: Nem. Az örök licence-k 1 számítógépre telepíthetőek fel.

Q: A régi gépemre megvásároltam a Microsoft Windows operációs rendszert, az új gépemre azt használhatom, ha a régiről letörlöm?

A: Nem. Ma hazánkban az operációs rendszerek esetén zömében az „örök” licencek típusa „OEM”. Ez annyit tesz, hogy azért „olcsóbb” a licence, mert ezt egy gépre telepíthetjük, amin használni akarjuk. A licence a géppel száll a sírba. Létezik „dobozos” megoldása is az operációs rendszereknek, de azok nagyságrendben 3x annyiba kerülnének mint az „OEM”, ezért nem éri meg megvásárolni ezt az opciót, hiszen az idő múlásával nem csak a gépünk öregszik el, hanem – ha lassabban is – de a szoftverünk felett is eljár az idő. 

Q: OEM licence-l vásároltam egy használt konfigurációt. Az eredetiséget igazoló (COA) matrica jól olvasható rajta, az adásvételi szerződésen szerepel a szoftver is. Legálisan használhatom a cégemben így a géppel vásárolt szoftvert?

A: Nem. A fenti konkrét esetet egy konferencián vázolta a Microsoft európai jogi képviselője példaként. Elmondta, hogy az EULA egyértelműen szabályozza azt, hogy az „OEM” operációs rendszer nem tovább értékesíthető. Gyakori eset, hogy forgalomban kerülnek olyan konfigurációk, amik leselejtezésre kerültek bankból, de minket még kiszolgálna. Ezekre az eredeti tulajdonos megvásárolta a legális szoftvert, annak a tulajdonviszonyát azonban nem lehet tovább örökíteni. Itt megoldás az, ha olyan cégtől vásárolunk használt számítógépet, akik rendelkeznek olyan Microsoft jogosultsággal (Microsoft Registered Refurbisher), mely lehetővé teszi, hogy felújított és eredeti operációs rendszerrel rendelkező számítógépekre egy kiegészítő licencet értékesítsenek, mellyel az új tulajdonos is legálisan használhatja a licencet.

2., Bérelt vagy meghatározott ideig használható licencek.

 

Ebben az esetben egyszerű a jogtisztaság ellenőrzése, hiszen itt a licence egyértelműen meghatározza, hogy hány eszközre és meddig van jogosultság az adott szoftvert használni. A vírusírtók már jó ideje így működnek, az Adobe termékei is már „csak” éves bérleti konstrukcióban elérhetőek, sőt a Microsoft is egyre inkább tereli a felhasználóit a bérléses konstrukció felé. Azt kell mondjam, hogy ez a jövő, hiszen számos előnnyel rendelkezik a „hagyományos” örök licence-ekhez képest

a gyártó, fejlesztő oldaláról:

  • az internet térhódításának köszönhetően egyszerűen tudja a legalitást ellenőrizni,
  • hosszú távon több bevételt realizál, hiszen a frissítések, verziókövetések árát bele tudják építeni a bérleti díjba, így nincs szükség minden friss verziónál újra értékesíteni a terméket

felhasználó oldalról:

  • tervezhető havi költség,
  • folyamatos verziókövetés, használhatja a legfrissebb kiadást, nem kell külön megvennie az újabb verziókat,
  • hardverfüggetlen a termék, nem csak azon használhatja a szoftvert, amire annak idején megvásárolta

Számos olyan megoldás van már, ahol nem csak éves konstrukcióban, hanem havi szinten a tényleges felhasználó szám alapján fizethetjük meg a bérleti díjat azokért a szoftverekért, amit valóban használunk.